Merzuk Omerdić, direktor RO MDD „Merhamet“ Srednjobosanskog kantona: Glad nema ni vjeru ni naciju!
Regionalni odbor Muslimanskog dobrotvornog društva “Merhamet” Travnik decenijama vodi brigu o najugroženijim kategorijama društva. Građani u stanju socijalne potrebe iz iz gradskih područja mogu jednom dnevno preuzeti jedan topli obrok, dok za one sa udaljenih područja MDD “Merhamet” osigurava prehrambene i higijenske pakete. RO MDD “Merhamet” Travnik u Srednjobosanskom kantonu, ali u općinama koje su na području izvan SBK vodi brigu o ugroženim svih vjera i nacija. O aktivnostima tokom godine i tokom mjeseca mubarek mjeseca ramazana razgovarali smo sa direktorom RO MDD Q”Merhamet” Mezukom Omerdićem.
travnik-grad.info: Gospodine Omerdić šta je „Merhamet“ sve radio u 2024. godini?
Omerdić: Mi svake godine imamo nešto novo, mimo naših poslova i obaveza koje mi obavljamo redovno. Ono što je naša obaveze je obezbjeđenje tog jednog toplog obroka za naše socijalno ugrožene porodice. Naravno, s tim su regulisane osobe koje su bliže gradu i gradskim zonama. Za osobe koje ne mogu ili nisu u prilici svaki dan dolaziti po hranu mi nastojimo par jednom mjesečno obezbjediti prehrambeni paket, naravno uz higijenski paket i to je neka osnova što se tiče naših obaveza. Svjedoci smo da svijet danas potresaju razne nepogode, prirodne nepogode poput zeljotresa ili kao što je kod nas bila poplava, kako naš Kanton, tako i HNK. Shodno potrebama i one što se traži od nas, mi adekvatno reagujemo na licu mjesta, pokrećemo razne aktivnosti i akcije, a nastojimo i preventivno da djelujemo. Na licu mjesta osiguramo hranu i preko našeg sjedišta u Sarajevu pokrećemo razne aktivnosti.
travnik-grad.info: Podaci govore da je u vašim Narodnim kuhinjama u Srednjobosanskom kantonu podjeljeno oko 200.000 toplih obroka. Da lije to tačan podataka i gdje su sve aktivne „Merhametove“ Narodne kuhinje?
Omerdić: S obzirom da je ovo Regionalni odbor, regija koju mi pokrivamo našim aktivnostima je veća od prostora Srednjobosanskog kantona. Imamo Narodne kuhinje u četiri općine Jajce, Donji Vakuf, Gravnik i Novi Travnik. Pored četiri Narodne kuhinje imamo i tri punkta i to u travničkim mjesnim zajednicama Turbe i Dolac na Lašvi i općkini Vitez. Dakle u četiri narodne kuhinje i na tri punkta mi nastojima da se svaki dan za oko 1.000 korisnika podjeli po jedan topli obrok. U protekloj godini mi smo podjelili tačno 215.000 toplih obroka. Tu su uključeni i iftari, koji su u mubarek mjesecu Ramazanu.
travnik-grad.info: MDD „Merhamet“ pomaže i povratnike na područje bh. entiteta Republika Srpska koji su u dijelu koji pokriva RO MDD „Merhamet“ Travnik. Na koji način?
Omerdić: Shodno našim mogućnostima i shodno željama donatora, kojih imamo dosta iz zemalja Evropske Unije, nastojima minimalno dva puta tokom godine da posjetime povratnike u bh. enitetu RS koji su blizu našeg Kantona. U toku mjeseca Ramazana naročito su nam važni iftari u povratničkim mjestima kao što su Jezero, Šipovo, Skender Vakuf, Kotor Varoš. Javljaju se donatori koji imaju želju da organiziramo iftare u Prijedoru. Dakle, sve u skladu sa željama donatora mi nastojimo da posjetimo i obradujemo naše povratnike i to nam je uz redovne poslova jedna od primarnih zadaća.
travnik-grad.info: Da li su trenutno sredstva koja prikupljate od članarina i dobijate od donatora dovoljna za sve aktivnosti koje provodite?
Omerdić: Kada je u pitanju naš rad, mi imamo planove za 2024. i 2025. godinu i to je ono što je planirano. Ali uvijek ima nešto dodatno, ako što su prirodne nepogode i katastrofe mi se tada obraćamo institucijama na svim nivoima. Ovdje moram istaknuti da nas uveliko pomaže Vlada Srednjobosanskog kantona i općine u kojima imamo Narodne kuhinje. Ono što se izdvaja za MDD „Merhamet“ pokriva nekih 30 posto naših potreba. Sve ostalo su donatorska sredstva gdje mi uspijemo sa tim sredstiva uspješno privesti kraju kalendarsku godinu. Nadamo se da će to ići sve bolje i bolje. Evo prošle godine i na početku ove godine imamo jako veliki broj penzionera koji nam se javljaju za pomoć. Te penzije su nedovoljne ljudima za život, a imamo slučajeva gdje stariji bračni parovi žive od jedne penzije. Tako da imamo veliki broj zahtjeva od strane penzionera da im se pomogne kroz prehrambene i higijenske pakete.
travnik-grad.info: Pomenuli ste dobru saradnju sa vlastima na svim nivoima, a na terenu usko sarađujete i sa Islamskom zajednicom?
Omerdić: Morm se zahvaliti Vladi SBK i našem premijeru Tahiru Lendi i Općini Travnik i načelniku Kenanu Dautoviću, kao i ostalim općinama koje pomažu naš rad, a što se tiče saradnje sa Islamskom zajednicom ona jako dobra, tu je sada novi glavni imam, Edin ef. Memić, kao i dosadašnji glavni efendija dr. Salih ef.Indžić i predsjednik Medžlisa Nermin Šušić. Zaista dobra saradnja i komunikacija.
travnik-grad.info: Poznato je da tokom mubarek mjeseca Ramazana MDD „Marhamet“ ima neke poysbene aktivnosti. Da li su te aktivnosti planirane i tokom ovog mjeseca ramazana?
Omerdić: U toku mjeseca ramazana nastavljaju se naše redovne aktivnosti u Narodnim kuhinjama jer ne poste svi korisnici, s obzirom da su naši korisnici različitih nacija i vjeroispovijesti, a tu su osobe narušenog zdravlja. Međutim, tokom ramazana mi imamo dodatne aktivnosti jer se naši donatori javljaju sa željom da se u njihovim gradovima i rodnom kraju pripremi iftar. Nastojimo da sve ti ispoštujemo i volji naših donatora udovoljimo. Pored redovnih obroka i iftara imamo i „Iftar na kućni prag“ gdje naši volonteri donose iftare za osobe koje su teško bolesne i žive sami. Na ovaj način im pokazujemo da nisu zaboravljeni i da je ramazan jedna dobrota. Pored ovoga, imamo podjelu prehrambenih paketa po cijelom Kantonu jer donatori žele da se određena mjesta odnesu paketi za osobe koje su u stanju socijalne potrebe.
travnik-grad.info: Jedna od najvažnijih namirnica koju „Merhametove“ kuhinje koristi je meso. Na koji način osiguravate dovoljne količine mesa za pripremanje obroka?
Omerdić: Zahvaljujući promociji koju mi radimo uoči kurban – bajrama , mi uspijemo, hvala Allahu, u periodu uplata kurbana osigurati dovoljne količine mesa za cijelu godinu. Naravno imamo komore i naše hladnjače gdje čuvamo to meso. To meso koristimo u našim narodnim kuhinjama. Naravno, tokom godine nam se javljaju osobe koje žele da doniraju meso nakon klanja kurbana za nafaku ili rođenje djeteta.
travnik-grad.info: Hvala Vam na razgovoru