Travnik

Zatvorena putujuća izložba „Priče iz Srebrenice“ u Travniku

Danas je zatvorena izložba „Priče iz Srebrenice“ koja predstavlja putujući projekat Memorijalnog centra Srebrenica, koji je u Travniku bio otvoren od 12. do 16. maja.

 

Tokom pet dana, ovu potresnu i sugestivnu izložbu videoarhive preživjelih i artefakata ubijenih Srebreničana posjetilo je više od 1.000 građana i učenika osnovnih i srednjih škola. Posjetioci su imali priliku da se kroz autentične priče preživjelih i lične predmete žrtava genocida u Srebrenici upoznaju s temom genocida koji su u julu 1995. godine počinili pripadnici vojske i policije Republike srpske.

Izložba je realizirana u okviru Zajedničkog jedinstvenog kulturalno-memorijskog programa obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici za područje općine Travnik, čiji je nosilac Bošnjačka zajednica kulture Travnik, a suorganizatori ustanove kulture, obrazovanja i odgoja te udruženja građana općine Travnik – Bošnjačka zajednica kulture SBK, JU Osnovna muzička škola Travnik, UG Prijatelji Travnika za Srebrenicu, JU Gradska biblioteka Travnik, JU Centar za kulturu Općine Travnik, JU Zavičajni muzej Travnik, JU Obdanište Travnik, Mješovita srednja škola Travnik, Mješovita srednja ekonomsko-ugostiteljska škola Travnik, Mješovita srednja tehnička škola Travnik i Elči Ibrahim-pašina medresa Travnik. Institucionalnu podršku pružaju Općina Travnik – načelnik Općine, Vlada Srednjobosanskog kantona – premijer Vlade, Ministarstvo obrazovanja SBK – ministar i Muslimansko dobrotvorno društvo  Merhamet Travnik / BiH.

 

Kroz izložbu su prikazane videopriče preživjelih svjedoka genocida u Srebrenici, koje su rezultat višegodišnjeg rada Memorijalnog centra Srebrenica na dokumentovanju usmene historije i genocida. Svaka priča bila je strukturirana u tri dijela: prvi dio govori o žrtvi i njenom životu prije rata, drugi o iskustvu tokom opsade Srebrenice i samog genocida, dok treći dio prikazuje predmet koji je pripadao žrtvi i koji su porodice donirale kao simbol sjećanja i boli. Upravo ti predmeti, zajedno sa svjedočanstvima, čine snažnu vezu između prošlosti i sadašnjosti, istinu pretočenu u tihe, ali potresne glasove onih koji više ne mogu govoriti.

Jedan od autora izložbe i kustos Memorijalnog centra Srebrenica, mr. Azir Osmanović, istakao je da su za ovu postavku odabrane priče koje do sada nisu bile dovoljno poznate javnosti, kako bi se predstavili ljudi čije sudbine nisu bile u fokusu, ali čije patnje jednako govore o razmjerama zločina.

Predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Travnik i SBK, prof. dr. Dženan Kos, naglasio je važnost ovakvih sadržaja za očuvanje kulturalnog pamćenja bošnjačkog naroda, ističući pritom da je izložba postavljena ne samo u znak sjećanja na žrtve genocida nego kao i opomena bošnjačkom narodu da se svoje vlastite tragične prošlosti bez obzira na vremensku distancu nužno i stalno mora sjećati, te da institucije kulture i obrazovanja, ali i svi ponaosob nosimo odgovornost za njeno trajno memoriranje u kolektivnom i vlastitom sjećanju.

Izložba je posebno posvećena mladim generacijama koje su kroz organizirane posjete osnovnih i srednjih škola imale priliku vidjeti i čuti stvarne priče iz Srebrenice.

Bošnjačka zajednica kulture Travnik posebnu zahvalnost upućuje Općini Travnik i Vladi Srednjobosanskog kantona, te posebno Srednjoškolskom centru Travnik i direktoru Adnanu Grabusu na ustupanju prostora i podršci u realizaciji izložbe.

Zatvaranjem izložbe u Travniku završena je još jedna važna etapa putovanja ove memorijalne postavke Memorijalnog centra Srebrenica koja je prije Travnika postavljena u brojnim drugim gradovima Bosne i Hercegovine i inozemstva.