Info

Počeo Naučni skup “Meokrnje – simbol borbe protiv fašizma”: Politike fašizma i nacizma u BiH su dva puta oružano slomljene, ali ideologije nisu

Potpredsjednik FBiH Refik Lendo je u svojstvu predsjednika Organizacionog odbora danas u Travniku otvorio  Naučni  skupu sa međunarodnim učešćem „Meokrnje – simbol borbe protiv fašizma“, koji se održava povodom 25. novembra, Dana državnosti Bosne i Hercegovine.
Lendo je u uvodu svog obraćanja prisutnima na skupu, koji se ove godine održava na temu „Uloga Travničke regije u reintegraciji Srednje Bosne u kontekstu integracije Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju“, podsjetio na činjenicu da su narodi BiH ugradili nemjerljiv doprinos u borbi protiv fašističke i nacional-socijalističke ideologije.
– U vrijeme nacističke okupacije BiH politička, akademska, privreda i društvena elita kao i ekonomski, ljudski i resursni kapaciteti naroda BiH stavljeni su u funkciju oružane i političke borbe protiv okupatora. Uz ratni, dali su i nemjerljiv politički doprinos da u radu  Prvog zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH, koje je održano 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu, bude donesena odluka kojom su potvrđene njene historijske granice, jedinstvo i nedjeljivost njenog teritorija, obnovljena njena državnost i dat joj status šeste republike u okviru budućeg Jugoslovenskog državnog uređenja – kazao je Lendo.
Istaknuo je Lendo da su antifašisti Travnika i šire travničke regije dali nemjerljiv doprinos i u odbrani od fašističkog i nacističkog okupatora u Drugom svjetskom ratu i očuvanju antifašističkih vrijednosti, te da su bili među prvima koji su pristupili Armiji Republike BiH u odbrani države od posljednje agresije.

Ovaj vrtuljak zahtijeva JavaScript

– Politike utemeljene na idejama fašizma i nacizma u BiH dva puta su oružano slomljene, ali ideologije nisu. Svjedočimo da je u političkoj, medijskoj i društvenoj javnosti u BiH prisutno kontinuirano negiranje i grubo umanjivanje genocida, ratnih zločina, veličanje presuđenih ratnih zločinaca, negiranje pravosnažnih sudskih presuda, historijskom revizionizmu i degradiraju vrijednosti antifašizma kao civilizacijske tekovine – upozorio je Lendo.
U tom kontekstu je potpredsjednik FBiH izdvojio značaj izgradnje institucija obrazovnog sistema i pripreme udžbenika kao osnovnog nastavnog i naučnog sredstva, te uloge akademske i prosvjetne zajednice u izgradnji kulture sjećanja bazirane na historijskim i pravnim činjenicama.
– Upravo u razmjeni znanja, iskustava i dobrih praksi u radu naučnih skupova sa međunarodnim učešćem, kakav je  „Meokrnje simbol borbe protiv fašizma“, akademska zajednica dobija nužnu i potrebnu platformu da artikuliše ideje i pošalje snažne poruke o važnosti tekovina narodno oslobodilačke borbe, odbrane od agresije  i antifašizma kao civilizacijske vrijednosti – izjavio je Lendo.
Antifašizam kao vrijednost, dodao je Lendo, ugrađen je u temelje EU, te jačanje tih vrijednosti i njihovo integrisanje u obrazovni sistem nema alternativu.
– Dodatno govoreći o procesu prijema BiH u punopravno članstvo u EU, a prije nego izvršimo usklađivanje sa pravnom stečevinom i politikama, potrebno je da se uskladimo sa osnovnim vrijednostima EU, koje obuhvataju i tekovine antifašističke borbe, ali i  vladavinu prava i jednakost svih građana pred zakonom i u izbornom procesu kao osnovnom alatu predstavničke demokratije – zaključio je Lendo.
Prisutnim na svečanom otvaranju  Naučnog skupa obratili su i prof.dr. Kenan Dautović, načelnik općine Travnik, penzionisani general Fikret Ćuskić, te akademik prof.dr. Mirko Pejanović, predsjednik Naučnog odbora ove manifestacije.
Naučni skup „Meokrnje – simbol borbe protiv fašizma“ održan je u organizaciji Saveza antifašista i boraca NOR-a Srednjobosanskog kantona i Organizacije demobilisanih boraca odbrambeno-oslobodilačkog rata 1992 – 1995. Srednja Bosna.