Održana radionica „Pišemo bosančicom“ za učenike osnovnih škola općine Travnik u čitaonici Gradske biblioteke
Gradska biblioteka Travnik je u sklopu „Andrićevih dana 2024“ organizirala kreativnu radionicu pisanja bosančice za učenike osnovnih škola općine Travnik.
U okviru književne radionice pod nazivom „Pišemo bosančicom“, učenici osnovnih škola imali su priliku učiti o važnosti i značaju ovog posebnog pisma. Predavači, mr. Emina Selimović i muzejska pedagoginja, Lejla Agić, na zanimljiv i kreativan način predstavile su djeci porijeklo pisama, materijale za pisanje te njihove različite primjene, potičući razvoj jezičkih vještina i kulturne svijesti.
Učesnici radionice imali su jedinstvenu priliku da se okušaju u pisanju na pergamentu te da prepoznaju citate iz književnih djela Ive Andrića, napisane ovim jedinstvenim pismom. Kroz dinamične memorijske igre, koje su poticale maštu i kreativnost, stekli su nova znanja i obogatili svoje razumijevanje kulturnog naslijeđa i jezika.
Radionica je obuhvatila kratak historijski pregled razvoja pisanja i bilježenja ljudskih znanja, s posebnim naglaskom na bosančicu – autentično pismo nastalo u Bosni i okolnim krajevima te su najznačajniji dokumenti iz bosanskog srednjovjekovlja ispisani upravo njome.
Učenici su saznali o njenom nastanku, razvoju i značajnim dokumentima pisanima bosančicom, što je dodatno obogatilo njihovo razumijevanje kulturne baštine Bosne i Hercegovine. Praktični dio radionice omogućio je djeci da nauče kako pisati bosančicom.
Bosančica, specifična vrsta ćirilice koja se koristila od 10. do 18. stoljeća, predstavlja važan dio kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine. Razvila se u nacionalnu redakciju i poznata je i pod nazivima kao što su bosanska ćirilica, bosanica, begovica, bukvica i bosansko pismo. Ova grafijska forma izdvaja se od drugih slavenskih ćirilica, a najstariji dokument napisan bosančicom je Povelja Kulina bana iz 1189. godine. Bosančica se koristila i za vrijeme osmanske uprave i bila je u upotrebi među svim narodima u Bosni i Hercegovini. Ova nas je radionica podsjetila da historija Bosne i Hercegovine i njeno kulturno naslijeđe sežu daleko te svakako probudila svijest kulturnim vrijednostima vlastite kulturi.